Punkty pivota bardzo często są pomocne przy inwestowaniu, a mimo to rzadko są dostępne razem z programem do analizy technicznej i trzeba je szukać na własną rękę. Jest sporo różnych wtyczek pisanych przez różne osoby i sam miałem spore kłopoty, by znaleźć wersje, które mi odpowiadały. Postanowiłem zebrać pivoty, których używam osobiście i przedstawić ich instalację dla Metastocka i Metatradera.

Metatrader

Niezbędne pliki: http://rapidshare.com/files/284880732/pivot.rar
Po pobraniu należy rozpakować. Pliki pivot.mq4 i pivot.ex4 należy wkleić do katalogu indicators, który znajduje się w katalogu metatradera (np.: X:\metatrader\experts\indicators).

Metatrader to jeden z najpopularniejszych programów, szczególnie na platformach forexowych. Żeby go zainstalować, trzeba najpierw założyć bezpłatne konto demo u jakiegoś brokera (np. XTB) i pobrać plik instalacyjny z metatraderem. Po zainstalowaniu i zalogowaniu mamy dostęp od razu do notować live walut (w tym polskich par), towarów itd.

Otwieramy Metatradera. Powiedzmy, że chcemy mieć na jednym wykresie pivoty miesięczne i tygodniowe.

Z górnego menu wybieramy Wstaw -> Wskaźniki > Własne > Pivot. Pojawi się okienko z kilkoma opcjami.

2009-09-25_pivot1

Wartość false oznacza wyłączony, true włączony, a kolejne oznaczenia z lewej strony tabelki to:

midpivots – linie m
Fhr – pivoty czterogodzinne
Daily – pivoty dzienne
Weekly – pivoty tygodniowe
Monthly – pivoty miesięczne
Period1 – nie dotyczy nas

Czyli chcemy najpierw dodać pivoty tygodniowe, więc pozostawiamy wartość przy nich true, a reszta zostaje false. W zakładce kolory nic nie ruszamy i klikamy ok.

Na wykresie powinny nam się pojawić pivoty tygodniowe od S2 do R2.

2009-09-25_pivot2

Chcieliśmy na jednym wykresie mieć tygodniowe i miesięczne. Klikamy raz jeszcze Wstaw -> Wskaźniki > Własne > Pivot, ponownie pojawi się okienko z wyborem, ale tym razem przy Weekly zaznaczamy false, a przy monthly klikamy true. Klikamy ok. Na wykresie powinny być narysowane pivoty tygodniowe i miesięczne.

2009-09-25_pivot3

Gdyby przyszło do wyrysowania pivotów dziennych, powinniście sobie już poradzić :).

Gdy już nałożycie pivoty, które chcieliście, dobrze jest zapisać okienko jako szablon (prawy przycisk myszy, szablon -> zapisz szablon). Dzięki temu na każdym nowym wykresie wystarczy wybrać nasz szablon z pivotami, by uzyskać efekt końcowy.

Aby zmienić kolor, należy kliknąć F4. Otworzy się drugi program – MetaEditor, do edycji kodu w MT. Otwieramy plik pivot.mq4 i kilkanaście linijek od góry zobaczymy zmienne color. Wystarczy je zmienić wg własnego uznania. Po wszystkim trzeba skompilować plik przyciskiem F9 lub po prostu kliknąć Kompiluj.

Metastock

Trochę czasu minęło, nim na mój dysk trafił przyzwoity kod punktów pivota do Metastocka. Pochodzi z tego wątku na forum MS, ale od razu zaprezentuję go poniżej:

TF:=Input(„1=hour 2=day 3=week 4=month 5=year „,1,5,4);
NW:=If(TF=1,ROC(Minute(),1,$)<0,If(TF=2,ROC(Hour(),1,$)<0, If(TF=3,ROC(DayOfWeek(),1,$)<0,If(TF=4,ROC(DayOfMonth(),1,$)<0,ROC(Month(),1,$)0));
WH:=ValueWhen(1,Nw,Ref(HighestSince(1,Nw,H),-1));
WL:=ValueWhen(1,Nw,Ref(LowestSince(1,Nw,L),-1));
WCL:=ValueWhen(1,Nw,Ref(C,-1));
BP:=LastValue((WH+WL+WCL)/3);
R#2:= If(A1=A2),LastValue(((WH+WL+WCL)/3) – (2*((WH+WL+WCL)/3)-WH) +(2*((WH+WL+WCL)/3)-WL)));
R#1:= If(A1=A2),LastValue(2*((WH+WL+WCL)/3)-WL));
PP:=If(A1=A2),LastValue((WH+WL+WCL)/3));
S#1:= If(A1=A2),LastValue(2*((WH+WL+WCL)/3)-WH));
S#2:= If(A1=A2),LastValue(((WH+WL+WCL)/3)-(((2*((WH+WL+WCL)/3) – WL)-(2*((WH+WL+WCL)/3)-WH)))));
R#2;
R#1;
PP;
S#1;
S#2;

Aby dodać nowe narzędzie, klikamy w górnym menu Tools -> Indicator Builder. W nowym okienku klikamy New. Wpisujemy dowolną nazwę i w polu Formula wklejamy wcześniejszy kod.
2009-09-25_mspiv3

Zatwierdzamy przyciskiem Ok i nasze punkty pivota powinny być dostępne pośród innych oscylatorów i narzędzi.

Przy dodawaniu pivotów pojawi się okienko z ustawieniami:

2009-09-25_mspiv1

Dodajmy pivoty miesięczne. Wpisujemy ‚4’ i klikamy ok. Przy zapytaniu klikamy Merge with scale on right. Na wykresie powinniśmy zobaczyć pivoty. Na razie wszystkie są w jednym kolorze. Tak naprawdę teraz na wykresie działają jako osobne linie. Można kliknąć pojedynczo każdą z nich i pozmieniać we właściwościach ich kolory, by je rozróżnić.
Nie mają opisów, ale powinno być już jasne że od dołu są to kolejno: S2, S1, Pivot, R1, R2.

Efekt powinien być mniej więcej taki:

2009-09-25_mspiv2

Na wykresie są pivoty miesięczne i tygodniowe (te nad ostatnimi czterema świecami). Aby osiągnąć taki efekt postępujemy podobnie jak przy Metatraderze: dodajemy pivoty miesięczne, a potem ponownie dodajemy pivoty tygodniowe.

Na koniec warto zapisać wszystko jako szablon.

Gdyby pojawiły się jakieś problemy, proszę pisać. Są oczywiście inne pivoty, liczone wg tej samej formuły, ale np. z bardziej toporną konfiguracją, lub nawet całkowitym brakiem konfiguracji. Przedstawione powyżej powinny każdemu dobrze służyć.