Poza najpopularniejszym wykresem świecowym, istnieją również inne rodzaje świec, niech wymienię choćby dostępne w Metastocku CandleVolume, Equivolume, czy Renko. Jest ich pewnie więcej, ale chciałbym przedstawić pokrótce jeszcze jeden rodzaj świec, który obecnie testuję – Heikin-Ashi.

W artykule postaram się przedstawić ogólną zasadę działania oraz podpowiedzieć, ale przede wszystkim opisać jak zainstalować Heikin-Ashi. Na końcu artykułu znajdziecie odnośniki do dokładnych opracowań.

Zasada działania Heikin-Ashi

Heikin-Ashi jest podobne w zasadzie działania do standardowych świec, ale formuła na podstawie której wyliczana i rysowana jest każda świeca została zmodyfikowana. Można powiedzieć, że są to uśrednione standardowe świece. Różnicę powinniście dostrzec od razu na rysunku poniżej:

Trend jest wyraźny na pierwszy rzut oka. Łatwiej można podjąć decyzję o kierunku transakcji, którą chcemy otworzyć.
Wadą na pewno jest to, że ewentualny sygnał o zakończeniu trendu może być opóźniony.
Trzeba się również przyzwyczaić, że świece H-A mogą różnić się rozmiarami od standardowych. Przez większość czasu będą miały identyczne minimum i maksimum, ale samo „body” będzie się różnić.Poniżej przykład odczytywania sygnałów, dokładny opis znajdziecie w artykule na bossie, do którego umieściłem link na końcu.

Heikin-Ashi nie jest idealnym systemem, który daje same bezbłędne sygnały. Trafiają się co jakiś czas fałszywe sygnały, ale nie ma chyba idealnego systemu. Rozwiązaniem jest połączenie Heiken-Ashi z innymi narzędziami analizy technicznej, jak oscylatory czy średnie kroczące. Dodajcie przykładowo poza Heikin-Ashi, średnie kroczące Simple Moving Average 10, 21 i 55 oraz oscylator RSI. To tylko przykład, ale zobaczycie, że z pomocą dodatkowych narzędzi łatwiej odfiltrować fałszywe sygnały.

Jak zainstalować Heikin-Ashi w Metatraderze

Instalacja w przypadku Metatradera wymaga trochę zachodu, ale nie jest to nic skomplikowanego. Przede wszystkim należy pobrać Heikin-Ashi i umieścić go w folderze experts\indicators w katalogu z metatraderem – pobierz Heiken-Ashi.

Po ponownym uruchomieniu przechodzimy do
wstaw -> wskaźniki -> własne i wybieramy Heiken-Ashi. Więcej o samej instalacji tutaj – klik.

Heikin-Ashi będzie się pokrywał ze zwykłymi świecami, a jak rozwiącać ten problem przedstawia filmik poniżej. Autor mówi po angielsku z australijskim akcentem, ale nawet robiąc to co pokazuje można dokonać zmian – film instruktażowy.

Dla bardziej obeznanych z metatraderem podpowiem, że wystarczy zmienić rodzaj wykresu na liniowy, a we właściwościach wybrać dla niego kolor None (sama góra palety kolorów).

Jak zainstalować Heikin-Ashi w Metastocku

Heikin-Ashi dostępny jest również dla Metastocka. Niestety, w wersji 14-dniowej, potem należy za niego zapłacić. Plik instalacyjny znajdziecie tutaj – klik.

Wystarczy pobrać i zainstalować. Potem w okienku programu wybieramy folder z danymi do Metastocka i konwertujemy go.

Czy warto używać Heikin-Ashi, niech każdy przekona się sam. Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie i może komuś przyniesie trochę dolarów 😉

Opracowania i artykuły o Heikin Ashi

W tym artykule bardziej skupiłem się na samej instalacji. Gdy ktoś chce poczytać więcej o zastosowaniu Heikin-Ashi to jest wiele dodatkowych opracowań. Poniżej te najciekawsze:

materiał na bossa.pl (po polsku)
pdf (po angielsku)
H-A na przykładzie (po polsku)
pdf (po angielsku)