Marzenie wielu osób – praca przed laptopem i zarabianie przez internet pieniędzy. Nie jest to łatwe do spełnienia, ale warto próbować. W poniższym artykule starałem się przedstawić obszernie, jak dojść do profitów osiąganych online.

Sposoby zarabiania przez internet

Sposoby zarabiania przez internet są bardzo różne, zależą oczywiście od zdolności i umiejętności danej osoby.

Można to podzielić na trzy obszary (choć to oczywiście umowny podział):

 • sprzedaż usług – jak pisanie programów, wykonywanie stron, pisanie tekstów, czy bardziej zaawansowane
 • prowadzenie e-biznesu – czyli tu mamy kategorię prowadzenia sklepów internetowych
 • zarabianie z reklam – blogi, ministrony i inne strony/portale, które większą część zysków czerpią z reklam

Dalej we wpisie szerzej omówiona będzie każda z kategorii i sporo podpowiedzi stron ludzi, którzy tak zarabiają oraz stron pomagających zacząć zarabiać w internecie.Jak robią to inni

Na początek kilka ciekawych stron osób, które w ten czy inny sposób zarabiają przez internet.

Tropical mba (http://www.tropicalmba.com) – to bardzo ciekawy projekt Dana. W skrócie Dan opuścił Stany, by rozwijać swój e-biznes w bardziej sprzyjających warunkach. Wybór padł na Azję, a konkretnie Tajlandię (ostatnio też Wietnam), gdzie dużo niższe koszty życia pozwoliły mu spokojnie pracować nad własnymi przedsięwzięciami. Dan prowadzi kilka firm, które zajmują się np. sprzedażą mebli dla kotów, czy barów. Dość nietypowe nisze, które jednak okazały się być bardzo dochodowe. Mocną stroną Dana jest SEO, dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu swoich biznesów zwiększył sporo swoje przychody. Obecnie projektów ma dużo więcej, a swoimi doświadczeniami dzieli się na stronie Tropical MBA. Dodatkowo przez kilka lat Dan organizował staże dla osób chcących zdobyć wiedzę i doświadczenie w dziedzinie e-commerce, stąd nazwa Tropical MBA. Warto posłuchać podcastów, które obszernie poruszają tematy prowadzenia biznesów czy życia w Azji.

Sean Ogle (http://www.seanogle.com) swoją przygodę z zarabianiem przez internet zaczynał właśnie od wygranego stażu w Tropical MBA. Przez pół roku pracował razem z Danem z Tropical MBA i uczył się wszystkiego o SEO, pozycjonowaniu i biznesie w internecie. Szybko wystartował z kilkoma własnymi projektami. Pierwszy z nich to strona o fotografii (podpowiadająca jak wykonywać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości). Po wielu sukcesach założył program Location Rebel ułatwiający stworzenie dochodu online i pracę z dowolnego miejsca na ziemi. Na jego stronie można znaleźć dużo praktycznych postów.

Adsense flippers (http://ns2.adsenseflippers.com/) i flippa.com – Justin i Joe wyspecjalizowali się w tworzeniu ministron a także w pośrednictwie w ich sprzedaży. Są to strony z różnych branż – od medycznej po finanse, czy pracę. Sprzedają je na swojej stronie http://empireflippers.com/marketplace/ a także na flippa.com.

Flippa to osobna strona, takie allegro dla sprzedających domeny i zarabiające strony. Można tam przejrzeć strony według branży, zobaczyć ich zarobki, odwiedzalność itp. Świetne, jeśli chodzi o szukanie pomysłów na stworzenie swojej własnej ministrony od podstaw.
Ciekawy przypadek, bo dzięki jakości i skali osiągają całkiem przyzwoite przychody.

Smart passive income (http://www.smartpassiveincome.com) – Pat to przykład człowieka, któremu naprawdę udało się osiągnąć znakomite źródło przychodów, które obecnie oscyluje w granicach 50000-100000 dolarów miesięcznie. Sporo, dla większości osób ten pułap będzie ciężki do osiągnięcia. Patowi udało się to głównie dlatego, że bloga prowadzi długo i od samego początku dbał o jego wysoki poziom, przez co zyskał grono stałych czytelników.
Na początku nie było tak łatwo. Pat pracował w firmie architektonicznej, ale został zwolniony w 2008 roku kiedy koniunktura znacznie się pogorszyła. To jednak naprowadziło go na ścieżkę zarabiania w internecie i można śmiało powiedzieć, że wyszło mu to na plus.
Początkowo zarobki w internecie pochodziły ze sprzedaży poradnika pomagającego zdać egzamin z architektury. Później dochodziły kolejne projekty. Obecnie większa część zarobków pochodzi z programów afiliacyjnych.
Ciekawostką jest fakt, że co miesiąc publikuje obszerne zestawienie źródeł przychodów i wydatków, także można wyraźnie zobaczyć, co przynosi mu najwięcej pieniędzy.

http://wanderingtrader.com/ – nie mogło zabraknąć czegoś z finansów i inwestowania. Oczywiście blogów daytraderów jest sporo, ten akurat jest bardzo ciekawy ze względu na łączenie pasji podróżowania i inwestowania. Marcelo inwestuje na e-mini (kontrakty na S&P500). Dodajmy, inwestuje z sukcesami. Organizuje również szkolenia dla traderów. Bardzo ciekawe podejście do inwestowania, blog i artykuły o inwestowaniu. Część zysków przeznacza na podróże.

Nick Reese z http://www.nicholasreese.com – bardzo dobry marketingowiec, wie naprawdę sporo o prowadzeniu działalności w internecie i skutecznej sprzedaży produktów oraz zarabiania na programach partnerskich. Wiadomo, by zarobić pieniądze w internecie trzeba świadczyć dana usługę albo sprzedawać produkt. Optymalizacja tego jest bardzo ważna i na stronie oraz blogu Nicka można sporo się nauczyć o zwiększaniu i budowaniu dochodów.

Popatrzmy na polskie przypadki.

Na blogu można zarabiać również i w Polsce. Pomińmy przykład Kominka, który jest wszędzie wałkowany. Sprawdźmy inne.

http://jakoszczedzacpieniadze.pl – blog o oszczędzaniu i finansach. Można sporo się nauczyć o zarządzaniu domowym budżetem. Przy okazji zobaczyć skąd Michał czerpie zyski, bo publikuje regularne raporty o zarobkach.

http://appfunds.blogspot.com – jeden z najlepszych blogów i inwestycjach i lokowaniu pieniędzy. Może nie znajdzie się tutaj gotowego przepisu na zarabianie przez internet, ale dla osób, które chcą zarabiać na giełdzie blog obowiązkowy.

1. Najpopularniejsze sposoby zarabiania przez internet – usługi

Dużo zależy tu od umiejętności danej osoby. Jeśli ktoś jest np. dobrym grafikiem, to bez problemu znajdzie sporo zleceń przez internet. Przyjrzyjmy się 10 popularnym usługom, które można wykonywać przez internet. W zależności od poziomu zaawansowania są do lepiej lub mniej płatne zajęcia. Wiadomo, im mniejszy próg wejścia tym większa konkurencja.

Nie każdy ma już nabyte umiejętności i dopiero będzie zdobywał szlify (o czym później). Wtedy warto po prostu przejrzeć zlecenia, zobaczyć które specjalizacje są najpopularniejsze.

Copywriter, redaktor i zbliżone – tu jest spore zapotrzebowanie na wykonawców, głównie za sprawą prężnie rozwijającej się branży SEO. Pozycjonowanie wymaga obecnie unikalnych treści zarówno na stronach klientów jak i stronach zapleczowych, więc dobrzy copywriterzy są potrzebni. Niestety, konkurencja jest tu bardzo duża i stawki są mocno zaniżone. Raczej ciężko znaleźć ogłoszenie z dobrą stawką, przeważnie zleceniodawcy liczą na jak najniższą cenę za 1000 znaków. Zależy jak bardzo potrzebujemy zlecenia, bo jeśli będziemy mieli ciut droższą ofertę, ale teksty będą dobre, to są szanse i tak zleceniodawca postawi na jakość.

Graficy – tu jest sporo zleceń od drobnych zleceniodawców po duże agencje, szukające pomocy, bo mają za dużo pracy. Jak to przy tego typu usługach, zdolny grafik zawsze się wybije :).

Programiści – jeśli ktoś potrafi dobrze programować w jednym z popularniejszych języków, to bez problemu znajdzie zlecenie dla siebie. C, C++, Java, czy PHP – tu jest sporo ogłoszeń. W przypadku portali zagranicznych jest też sporo ogłoszeń Ruby i Ruby on Rails, który jest bardzo popularny, u nas jednak jest to umiarkowana liczba zleceń. Tu w zależności od trudności projektu jest duża szansa na dobrą stawkę.
Uczący się programowania mogą też zobaczyć, który język jest popularniejszy, gdzie jest łatwiej o zlecenie.

Webmasterzy – obecnie każdy biznes a przynajmniej znaczna ich część potrzebuje stronę internetową. Cena zależy mocno od poziomu rozbudowy strony. Problem jest przy najprostszych stronkach, gdzie o dane zlecenie walczy sporo wykonawców i mocno zaniża ceny. Dodatkowo konkurencja na allegro sprzedająca strony za np. 39 zł też nie pomaga. Lepiej próbować łapać trudniejsze zlecenia, wymagających bardziej unikalnej wiedzy, dzięki czemu powinna być mniejsza konkurencja.

Specjaliści od sklepów, skryptów – bardzo poszukiwani są specjaliści od danych skryptów. Są różne frameworki oparte na danym języku programowania. I tak mamy choćby WordPressy, Joomle czy Drupale, a ze sklepów prestashopy czy dziesiątki innych mniej lub bardziej popularnych skryptów sklepów. Czasem trzeba dokonać mniejszych zmian, albo większej przebudowy i wtedy pojawiają się problemy, bo dane frameworki nie oferują danej możliwości w standardzie. Wtedy potrzebny jest specjalista od danego frameworka. To dobra okazja, by łatwiej zdobyć zlecenie, bo konkurencja powinna być mniejsza. Ponownie, zlecenia można próbować zdobyć na zagranicznych portalach.

Deweloper aplikacji mobilnych – znowu technologiczna usługa, ale powinna być to wyraźna podpowiedź, gdzie można znaleźć łatwo zlecenia. Dziś nie można powiedzieć po prostu, że szukani są programiści. Jest tak dużo rzeczy, które można robić, że potrzebna jest specjalizacja. Jedną z bardziej popularnych jest właśnie deweloper aplikacji mobilnych, co rzecz jasna związane jest ze wzrostem popularności smartfonów. Deweloperzy aplikacji mogą nie tylko tworzyć aplikacje na zamówienie, mogą także wykonać swoje programy i sprzedawać je na ogólnym rynku.

Tłumacze – osoby znające doskonale język obcy powinny sprawdzić, czy jest zapotrzebowanie na usługi tłumaczeń z i na język polski. Zlecenia dotyczą najróżniejszych form jak dokumenty, książki, teksty, opracowania itp. Stawki mocno zależą od trudności danego tekstu i popularności języka. Dobry tłumacz dość szybko powinien sobie wyrobić dobrą markę i łatwo zdobywać kolejne zlecenia.

Lektor – coraz więcej osób stawia na prezentację treści w formie multimedialnej – czy jest to oferta sprzedaży, prezentacja czy intro na stronie. Wtedy ciekawym uzupełnieniem jest właśnie lektor, który doda profesjonalizmu filmowi. Osoby obdarzone ciekawym, oryginalnym głosem, z dobrą dykcją powinny bez trudu znaleźć zlecenia dla siebie. Wcześniej jednak należy zainwestować w odpowiedni sprzęt.

Viral marketing – to tylko przykład, ale zdolni marketingowcy, którzy są w stanie przeprowadzić skuteczne kampanie są poszukiwani i mają wzięcie.

Social media – wiele firm utrzymuje kontakt ze swoimi klientami poprzez social media jak facebook, twitter czy pintrest. To wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by skutecznie aktywować do uczestnictwa obserwujących ludzi. Dlatego najczęściej jest to zlecane na zewnątrz. To ciekawa propozycja dla osób lubiących social media i mających duże pojęcie jak one działają.

Pozycjonowanie – cały czas regularnie wzrasta znaczenie pozycjonowania. Obecnie ciężko o skuteczną sprzedaż usług, towarów czy promocję firmy bez pomocy doświadczonego pozycjonera. Problemem jest tutaj fakt, że pozycjonowanie może być bardziej etyczne, lub mniej. W przypadku mniej etycznego pozycjonowania budowane są linki zwrotne do witryn o niskiej jakości, przez co łatwo domena może dostać karę od Google. Jednak klienci nie są tego świadomi i wybierając pozycjonera kierują się najniższą ceną. Przy walce o klienta niestety trzeba będzie stawić czoła konkurencji wyraźnie zaniżającej ceny.

Gdzie zdobywać praktyczną wiedzę

Niekoniecznie trzeba mieć ukończone studia o danej specjalizacji, by zostać specjalistą w danej dziedzinie. Wiadomo, że w przypadku tłumaczeń i języków obcych trzeba poświęcić czasu na kursy i edukację bardziej tradycyjną (albo wynieść znajomość języka z domu). Jednak przy wielu technicznych zagadnieniach można zdobyć wiedzę z wielu źródeł online.

Na pewno warto zajrzeć na http://www.lynda.com – angielską stronę oferującą setki videokursów na różne tematy związane z komputerami ale nie tylko. Są tam działy jak programowanie, edycja video, audio, fotografia i inne. Naprawdę jest tu spora dawka wiedzy. Videokursy krok po kroku pokazują jak obsługiwać dany program/tworzyć coś w danym języku. Nie ogranicza się to do prostego tutoriala, bo razem z autorami tworzymy dość zaawansowane projekty. W zasadzie zawsze jak muszę się nauczyć czegoś nowego to zaczynam od tej strony.

Osoby chcące nauczyć się języka PHP powinny zajrzeć na http://phpacademy.org/ – to bardzo dobra strona, która w serii videokursów pomoże zdobyć praktyczne umiejętności.

Zaczynający naukę programowania mogą skorzystać z http://www.codecademy.com, gdzie znajdują się tutoriale do najpopularniejszych języków programowania. Ciekawa jest forma nauczania, bo tutoriale są interaktywne i od razu widać efekty napisanego kodu. Znakomita strona, by liznąć od podstaw różne języki programowania.

Osoby zamierzające się wyspecjalizować w web developingu znajdą sporo wiedzy na http://teamtreehouse.com. Jest tu również sporo zaawansowanych materiałów, także dość sprawnie można wdrożyć się w najpopularniejsze obecnie technologie.

Podobnych stron jak wyżej wymienione jest wiele więcej. Z powyższych korzystałem i mogę polecić je z własnego doświadczenia.

Dodatkowo warto pamiętać o dwóch źródłach:

http://www.youtube.com – Ucząc się nowych umiejętności już dawno zauważyłem (co nie jest odkryciem), że na youtube jest masa materiałów godnych uwagi. Wystarczy poszperać zapytania w stylu “how to” albo “nazwa course” i praktycznie na każdy temat znajdziemy filmy objaśniające dany problem.

blogi/twittery specjalistów – bardzo dużo można się nauczyć od specjalistów w danej dziedzinie. Nie każdy z nich prowadzi bloga, ale dobrze jest poszukać. Czasem nie mają nawet bloga tylko konto na twitterze – to też może być cenne źródło informacji.

Specjalizacja – podstawa sukcesu

Należy zauważyć, że bardzo istotną rolę odgrywa specjalizacja w danej usłudze. Wystarczy przejrzeć wspomniane wcześniej portale z ogłoszeniami dla freelancerów, by przekonać się, że poszukiwany jest nie programista a np. specjalista od Prestashop, albo innego skryptu. Nie można być znakomitym we wszystkim, dlatego w procesie nauki dobrze jest się skupić na kilku wybranych niszach – jak konkretne programy, czy frameworki w językach programowania. W ten sposób nawet jeśli potencjalnych zleceń będzie mniej, to jednak dość szybko powinno udać się wybić jako specjalista w danej podkategorii.

2. Najpopularniejsze sposoby zarabiania przez internet – sklepy online

Wcześniej omówione zostały sposoby zarabiania przez internet w postaci świadczonych usług. Wiele osób nie ma jednak odpowiednich zdolności czy chęci, by zarabiać w ten sposób. Dlatego bardzo popularne jest prowadzenie sklepów online, gdzie fachowa wiedza nie jest wymagana, a liczy się po prostu sprzedaż. W przypadku, gdy sklep zdobędzie popularność i rzeszę stałych klientów, jest tu możliwość sporego zarobku.

Prowadzenie sklepu ma wiele zalet:

 • nie ponosimy kosztu wynajmu powierzchni sklepowej, a jedynie mamy opłaty za domenę i hosting, gdzie jest sklep
 • zbieramy zamówienia online, kontakt z klientem jest tu ograniczony przez co sklep może obsługiwać mniej osób

Jednak rzeczywistość nie jest tak różowa. Wiele osób zakłada zbyt optymistyczne warianty uważając, że samo stworzenie sklepu internetowego jest już gwarancją sukcesu. Niestety, konkurencja jest bardzo duża, dlatego do otworzenia sklepu online trzeba również przygotować duży kapitał oraz nie liczyć na zyski od pierwszego dnia.

Co jest najważniejsze przy otwieraniu sklepu internetowego? Kilka rzeczy:

 • odpowiedni kapitał, który pozwoli nam na rozkręcenie sklepu, aż zacznie zarabiać na siebie i przynosić zyski
 • promocja, na którą też będzie potrzebny kapitał. Działania jak pozycjonowanie, reklamy adwords, czy kampanie w social mediach najczęściej są zlecane na zewnątrz i należy mieć przygotowane na nie osobne środki
 • wybór odpowiedniej niszy, gdzie nasz sklep będzie mógł wywalczyć czołową pozycję i przyciągnąć klientów. O niszy więcej poniżej.

Nisza, ale która?

Ważne jest dobranie odpowiedniej branży, w której będzie prowadzona sprzedaż. Sklepy internetowe istnieją już dobrych kilka lat i w tym czasie powstało ich naprawdę sporo (również sporo zostało zamkniętych). Dlatego teraz otwieranie kolejnego sklepu ze sprzętem rtv czy agd mija się z celem, gdyż konkurencja jest tu zabójcza i po prostu miną lata, zanim udałoby się dogonić czołówkę, o ile to w ogóle będzie możliwe. Szukając niszy dla siebie, warto przejrzeć ceneo.pl czy nokaut.pl i zobaczyć, w których branżach konkurencja jest największa. Jeśli dane produkty jak popularny model tv dostępny jest w kilkuset sklepach i widzimy, że cena jest mocno zaniżona, to nie jest to branża, w której chcemy działać.

Jakiej niszy szukać? Nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Na pewno takiej, gdzie konkurencja jest mniejsza, a towary się sprzedają i marża na nich jest rozsądna a nie zaniżana. Przykładowo rynek księgarni internetowych też jest złym pomysłem. Konkurencja jest duża, a marża narzucana na książki bardzo mała.

Zależy też do czego mamy dostęp i jakie możliwości sprowadzenia towaru. Najważniejszy jest wywiad przed otwarciem sklepu.

Dość często powtarzaną radą, ale bardzo dobrą, jest to, by działalność sklepu związana była z naszą pasją. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli wchodzi to w grę, to na pewno pomoże to przy prowadzeniu sklepu.

Sprzedaż w sklepie możne rosnąć powoli, dlatego ciekawą alternatywą jest rozpoczęcie działalności gdy mamy jeszcze stabilne zatrudnienie. Oczywiście wymaga to wysiłku po godzinach, ale w efekcie nie będziemy się martwić, że sprzedaż nie spełniła naszych oczekiwań.

Alternatywy – kupno działającego sklepu

Interesującą alternatywą jest kupno działającego już sklepu, który przynosi określone dochody. W tym przypadku oszczędzamy sporo czasu, który normalnie musielibyśmy poświęcić na promocję sklepu, budowanie konktaktów z dostawcami itp. Nie jest to tania opcja, ale za kilkadziesiąt tysięcy złotych, lub trochę więcej można nabyć całkiem ciekawe sklepy.

Niestety, łatwo tutaj o wtopę, dlatego wskazana jest ostrożność i ewentualna pomoc drugiej osoby lepiej znającej temat przy kupnie sklepu.

Alternatywy – drop shipping

Bardzo popularny na Zachodzie, u nas mniej, ale też obecny, jest drop shipping. Idea jest prosta, prowadzimy sklep i sprzedaż, ale samą wysyłką zajmuje się trzecia strona oferująca właśnie usługę drop shippingu. Często jest to po prostu producent, który w ten sposób załatwia sobie dodatkowe kanały sprzedaży.
Drop shipping to fajna opcja dla chcących się pozbyć problemu magazynowania towarów.

3. Najpopularniejsze sposoby zarabiania przez internet – strony internetowe

Istnieją różne sposoby zarobkowania za pomocą stron internetowych – można utworzyć wiele ministron tematycznych, lub jeden portal/blog, który będzie poświęcony danemu tematowi. Poniżej szerzej omówione poszczególne przypadki.

Ministrony – sposób na (czasem niemały) zarobek

Wokół tematu ministron narosło sporo mitów i niedopowiedzeń. Trochę za sprawą sprytnych marketingowców, którzy zaczęli sprzedawać marzenia o życiu z dochodu pasywnego dzięki ministronkom. Ale najpierw…

Czym jest dochód pasywny?

Poszczególne interpretacje mogą się nieznacznie różnić, ale chodzi tu po prostu o to, że tworzymy strony internetowe, które przynoszą później określony dochód miesiąc w miesiąc, przy czym nie jest już wymagane tutaj żadne działanie z naszej strony. Brzmi to bardzo fajnie w teorii, jednak w praktyce trudno o osiągnięcie takiego efektu i jednak bardzo często choćby trochę pracy z naszej strony będzie musiało być włożone, by stronę utrzymać i pozostać na czołówce rankingów.

Także tutaj raczej nie polecałbym kierunku dochodu pasywnego, lepiej po prostu zainteresować się, jak zbudować zarabiającą stronę, a reszta przyjdzie później.

Więc jak to wygląda w praktyce?

Buduje się strony o określonej tematyce, które wyczerpują dany temat. Kilka pomysłów nisz:

 • wszystko o zwrocie podatku z Holandii (bardzo trudna)
 • wszystko o danej chorobie i leczeniu – np. o cukrzycy, chorobach serca, nadciśnieniu
 • strona o danej rasie psa, lub o hodowaniu innego zwierzaka
 • itd.

Przykład ze zwrotem podatku z Holandii został oznaczony jako bardzo trudny, gdyż jest tam spora konkurencja. Wydaje się, że to ciekawa nisza (i taka jest), jednak bardzo trudno będzie się przebić do czołówki. Dalsze przykłady są łatwiejsze, bo pozwalają łatwiej przebić się do czołówki.

Czyli pierwszy etap to utworzenie takich stron, wypełnienie ich treściami, najlepiej jak najobszerniejszymi i wyczerpującymi dany temat.

Drugi etap to już promocja takiej stronki. Najczęściej poprzez pozycjonowanie, czyli zdobywanie linków zwrotnych do danych witryn. Tylko że obecnie jest to coraz trudniejsze, ale jak najbardziej można to robić samodzielnie.

Zyski z ministron

Zyski pochodzą najczęściej z reklam Adsense, ewentualnie z innych programów partnerskich czy sieci reklamowych. Zależnie od branży kliki mogą być bardzo tanie jak po 20gr jak i zyskowne w przypadku choćby finansów nawet po 11zł. Chyba że robimy stronkę anglojęzyczną, wtedy kliki mogą być dużo droższe (bo liczone w centach).
Potencjał poszczególnych branż można ocenić sprawdzając chociażby wspomnianą stronę flippa.com. Mamy tam aukcje stron z podziałem na kategorie, zyski które przynoszą, odwiedziny itd. To cenne źródło informacji, bo można podpatrzeć, kto jak tworzy ministrony i jakie osiąga efekty.

Blogi, portale – inne podejście do tematu zarobków z internetu

Zarabiać można również na bardziej rozbudowanych stronach. Przykładem są modne w ostatnich latach blogi tematyczne. Nie są to blogi w stylu wszystko o wszystkim i o niczym. Są to strony poświęcone danej tematyce, dziedzinie, najczęściej prowadzone przez specjalistów. Tu oczywiście trzeba być fachowcem w danej dziedzinie, by zdobyć stałych czytelników.

O ile ministrony dość szybko można wypromować na określone frazy, to z budowaniem ruchu na tematycznych blogach jest trudniej. Zajmuje sporo czasu, czasem nawet rok, dwa lub więcej, by zbudować wierną grupę czytelników. Jednak później idzie to już lepiej siłą rozpędu.

Gdzie szukać zleceń

W przypadku gdy nastawiamy się na zarobek, który będzie polegał na świadczeniu usług warto skorzystać z jednego z wielu portali dla freelancerów. Można skorzystać zarówno z jednego z polskich portali, ale nie ma przeciwwskazań, by próbować sił na portalach zagranicznych. Wtedy nasze usługi będziemy mogli wyceniać w dolarach, pracując z Polski czy innego kraju. Warto założyć profile na kilku portalach i próbować zdobyć zlecenia. Może to nie być łatwe na początku, bo konkurencja jest spora. Nie od razu Rzym zbudowano, trzeba walczyć o zlecenia i zdobywać pozytywne opinie od zleceniodawców. Po jakimś czasie powinno to nam ułatwić zdobywanie kolejnych zleceń.

getak.pl, zlecenia.przez.net, oferia.pl i wiele innych – wystarczy poszukać fraz typu “zlecenia przez internet”. Najlepiej zapoznać się dokładnie z działami i liczbą zleceń na każdym z portali.

oanda.com, elance.com, freelance.com – te trzy duże portale ze zleceniami dla freelancerów oferują dużą liczbę zleceń z wielu kategorii. Zaletą jest to, że są to zlecenia płatne w dolarach i nawet jak cena jest zaniżona z powodu dużej konkurencji, to i tak dla nas jest ona nadal korzystna. Minusem jest bardzo duża konkurencja ze strony Hindusów, którzy licytują się poprzez nieproporcjonalnie niskie stawki co do przedmiotu zlecenia. Poza tym często nie wywiązują się dokładnie z zadania, ale to inny temat.
Ogólnie nie jest łatwo, konkurencja spora, ale na pewno warto powalczyć, bo może to się nieźle zwrócić.

Zdobycie klientów – adwords

Czy to przy prowadzeniu sklepu czy sprzedaży usług dobrze jest korzystać z różnych kanałów zdobywania klientów. Portale dla freelancerów to jedna z opcji. Inną jest zdobywanie klientów za pomocą reklam czy to adtaily czy adwords. Koszty są tu bardzo różne zależnie od branży. Na początek najlepiej przeprowadzać kilka próbnych kampanii i sprawdzić, jak wyglądają koszty pozyskania klienta w praktyce.

Zdobycie klientów – seo

Pozycjonowanie przez ostatnich kilka lat znacznie przybrało na znaczeniu. Dobra optymalizacja strony pod wyszukiwarki, jak i budowa wartościowych linków zwrotnych, by strona pięła się w rankingach są bardzo ważne. Pozycjonowanie najlepiej zlecić większej agencji, lub pozycjonerowi, nie sugerując się przy tym najniższą ceną.

Trzy źródła zdobywania zleceń i klientów

Jak widać po wcześniej opisanych przypadkach, najlepiej jest wykorzystywać równolegle trzy źródła zdobywania ruchu i pozyskiwania klientów:

 • ruch bezpłatny – za pomocą pozycjonowania
 • ruch płatny – za pomocą reklam
 • aktywne poszukiwanie klientów poprzez portale dla freelancerów czy tematyczne fora

Geoarbitraż

Przy temacie zarabiania przez internet warto wspomnieć o geoarbitrażu, bo dla niektórych może to być ciekawe. Geoarbitraż polega na tym, że zarabiamy w mocniejszej walucie (np. w dolarach) a mieszkamy w tańszym kraju (np. w Azji południowo-wschodniej). Ot, cała tajemnica geoarbitrażu. Jest on szczególnie chętnie wykorzystywany przez freelancerów, którzy wykonują zlecenia zamieszczane na ogólnoświatowych portalach a mieszkają gdzieś w Azji :).

Temat zarabiania przez internet jest bardzo obszerny. Na pewno nie jest łatwy. Należy pamiętać, że są osoby zarabiające naprawdę sporo. Nie doszły jednak do tego poziomu z dnia na dzień, sukcesy są wynikiem wcześniejszej wieloletniej pracy. Nikt nie daje nic za darmo, można zapomnieć o pseudo ofertach jak wypełnianie ankiet czy inne bzdury.